⛔️ Skoro „po dobroci” nie można usunąć promocji symulatora zab0jstw na TikToku (ja nie dałam rady, dyzurnet.pl nie dał rady, TikTok odpowiada że promocja jest zgodna z regulaminem i jej nie usunie) sięgnęłam po kolejną możliwość i skierowałam do UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
To zawiadomienie ma 11 stron, ale wzięła je na siebie kancelaria Filipiak Babicz Legal & Tax wraz z Michał Babicz i Agnieszka Nadolna dr Anna Wilińska-Zelek Marta Hermanowicz (zupełnie pro bono jakby ktoś pytał!) – bo zależy im na bezpieczeństwie dzieci w sieci nie mniej niż mi samej. Z tego miejsca pragnę im za tę inicjatywę podziękować z całego serca, bo mając do dyspozycji sztab prawników po pierwsze nie jestem osamotniona w tej nierównej walce, a po drugie to właśnie prawnicy są w tej kwestii nieocenieni – wiedzą z czym i do kogo uderzyć, oraz jak argumentować to z czym mierzę się ja. Dziękuję za to!
🌿🩷💪
- Gra ma bardzo brutalny charakter i cieszy się popularnością wśród nastolatek utożsamiających się z bohaterką gry.
- TikTok nie reaguje na zgłoszenia, bo promocja gry związana jest z gigantyczną ilością wyświetleń, co przekłada się na zyski platformy.
- W niniejszej sprawie TikTok dopuścił się zaniechania, naruszającego zbiorowe interesy konsumentów czyli nie wykonała czynności, które jako przedsiębiorca powinna wykonać.
- TikTok naruszył również akt o usługach cyfrowych, a my wykazaliśmy że wprowadzone wewnętrzne mechanizmy w sytuacji oczywistego naruszenia prawa są nieskuteczne.
- TikTok łamie własny regulamin – nie zapewnia użytkownikom bezpiecznego funkcjonowania na platformie.
- TikTok narusza ustawę z dnia 16.04.1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W niniejszej sytuacji zaniechanie usunięcia treści promujących popełnienie zab0jstw, jest naruszeniem zarówno prawa, jak i dobrych obyczajów.
- TikTok umożliwia dystrybujcję treści, które mogą mieć negatywny wpływ na użytkowników, w tym młodzież i dzieci. Sama gra stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa użytkowników.
- Bierna postawa TikToka stwarza warunki do dalszego rozprzestrzeniania zagrożenia.
- Brak odpowiednich mechanizmów moderacji treści ze strony TikToka zwiększa ryzyko, że młodzi ludzie nie tylko będą konsumować szkodliwe treści, ale również sami powielać toksyczne wzorce, w świecie rzeczywistym.
❓️ Czy UOKiK podejdzie do sprawy inaczej niż Ministerstwo Cyfryzacji, które posiadając dokładnie te same informacje od prawie miesiąca nie kiwnęło palcem by zrobić cokolwiek – nie wiem, czas pokaże, będę konsekwentnie „uderzać” do wszystkich możliwych osób i instytucji, które są w stanie pomóc, a jak trzeba będzie to i do Unii Europejskiej zaniosę apel i prośbę o ochronę dzieci w sieci, bo nie godzę się na to, co dziś dostają pod swój nos scrolując TikToka!