Jak chronić swoje dziecko przed dzisiejszym światem cyfrowych kontaktów, brutalności i seksualizacji czającej się na każdym kroku?
Jako mama mam kilka propozycji. Nie jestem psychologiem, nie jestem pedagogiem, ale to co napiszę potraktujcie proszę jako rady od mamy dla mamy, czy tez od mamy dla taty.. To mój przepis na bycie z dzieckiem i przy dziecku 🌿
- Znajdź dziecku przynależność, bo zadaniem rodzica jest skierowanie dziecka do odpowiedniej przynależności. To jedna z najsilniejszych potrzeb młodych ludzi. Jeśli nie zapiszesz dziecka do klubu sportowego, kółka muzycznego czy harcerstwa albo innej społeczności odpowiadającej zainteresowaniom Twojego dziecka, mam dla Ciebie złą wiadomość. Twoje dziecko tę przynależność znajdzie samo.
W internecie lub w „klubie” który może się okazać niezbyt dobrym wyborem dla jego przyszłości..
A zatem zapisz dziecko na mądre zajęcia! - Dziecko niezrozumiałe, niewysłuchane wrzucone w czeluści „internetów” tak właśnie trafi na grupki graczy czyli dorosłych facetów oferujących streamy dla dzieci (!).
Bądź zatem obecna/obecny w świecie online swojego dziecka. Zobacz w co gra, co i kogo ogląda, zainstaluj prostą aplikację która pokaże Ci ile czasu Twoje dziecko rzeczywiście spędza na telefonie czy tablecie lub komputerze. - Rozmawiaj. Nigdy nie jest za późno by spróbować i nawet jeśli dziś wydaje Ci się, że pomiędzy Tobą a Twoim dzieckiem jest jakiś zgrzyt, jakaś niewyrażona emocja próbuj, bo póki próbujesz masz szansę na porozumienie. Jeśli odpuścisz – takiej szansy nie będzie.
- Obserwuj. Słuchaj. Usłysz. Czasem dzieci wysyłają bardzo subtelne sygnały, że coś jest „nie tak”. My rodzice mamy wbudowane radary do wychwytywania takich sygnałów, ale najpierw musimy ten radar włączyć.
- Kochaj i sprawiaj, że Twoje dziecko poczuje się kochane. Bądź najlepszym Rodzicem jakim możesz być. Nie przyjacielem czy przyjaciółką swojego dziecka, bo to nie jest „zdrowe”, ale bądź Rodzicem przez duże R.
- Zrozum. W rozumieniu nie ma oceny. W rozumieniu nie ma komentarza. Słowo „rozumiem” to klucz do wielu problemów naszych dzieci.
Zostaw komentarz